Spiga

10 помилок починаючих Інтернет підприємців

Інтернет-проект

Помилка №1 Малий розмір цільового ринку
Помилка
Підприємці створюють бізнес, орієнтований на невеликий цільовий ринок ("addressable market"), і в результаті виходить нішевий проект, потенціал якого обмежений.
Варіація помилки - творці проекту обмежуються оцінкою ринку в цілому (наприклад, ринок Інтернет-реклами), не оцінюючи цільовий ринок конкретного проекту.
Позиція інвестора
Трудозатрати інвестора однакові при закритті угоди як в $200 тис., так й в $20 млн., а отже, навіть маленькі інвестиції цікаві тільки у випадку великого потенціалу.
Висновки
• Чим більше цільовий ринок проекту, тим більше інтерес інвестора. Проект, що не може розраховувати як мінімум на десятки мільйонів доларів виторгу, становить обмежений інтерес для венчурних інвесторів.
• Розрізняйте обсяг ринку й обсяг цільового ринку. Постарайтеся оцінити обсяг саме цільового ринку.
Помилка №2 "Підприємницька хвороба"
Помилка
Підприємці ініціюють відразу кілька проектів одночасно або, не довівши один проект до логічного кінця, беруться за новий. У результаті утвориться набір проектів, кожний з яких перебуває в найкращому разі в другому ешелоні ринку.
Позиція інвестора
Відсутність у лідера фокуса на конкретному проекті створює істотні ризики. Більше того, найчастіше окремий проект складно виділити із загального пула як операційно-незалежну одиницю.
Висновки
• Виберіть один проект і сфокусуйтеся на ньому.

Помилка №3 Спроба "осягнути неосяжне"

Помилка Проект орієнтований відразу на кілька сегментів (типів продуктів/послуг/клієнтів) або на кілька географічних ринків (наприклад, спроба охопити відразу світовий ринок).
Позиція інвестора
Такі проекти вимагають більшого капіталу через масштаб, при цьому бізнес-модель проекту не апробована на обмеженому ринку.
Висновки
• Орієнтуйте проект спочатку на обмежений ринок, а після демонстрації успіху нарощуйте функціональність і здійснюйте експансію на інші ринки.

Помилка №4 Довгий вихід на ринок

Помилка
Проект, в основі якого лежать цікаві ідея й бізнес- модель, занадто довго перебуває в розробці з метою виводу на ринок повнофункціонального продукту.
Позиція інвестора
Такі проекти не мають підтвердженої ринком бізнесу-моделі, при цьому засновники проекту хочуть одержати високу оцінку бізнесу, оскільки самостійно проінвестували в проект досить багато капіталу.
Висновки
• Намагайтеся якомога раніше перевірити проект на ринку навіть в ущерб функціональності продукту. (Із цього правила є виключення)

Помилка №5 Відсутність галузевого досвіду

Помилка
Команда проекту складається із професіоналів в області Інтернет, однак у проекті відсутня експертиза в предметній області проекту.
Позиція інвестора
При виході на ринок такі проекти можуть зіштовхнутися з тим, що пропонований ними сервіс не затребуваний з боку інших учасників ринку або з тим, що деякі припущення про устрій предметної області невірні.
Висновки
• Без розуміння устрою оффлайн складової предметної області неможливо побудувати успішний онлайн проект.
• Переконайтеся, що в команді є людина, що володіє досвідом у предметній області проекту.

Помилка №6 Ігнорування світової практики

Помилка
При створенні проекту не враховується або навмисно ігнорується (з метою створення чогось унікального) досвід міжнародних компаній, що домоглися успіху (або потерпілих невдачу).
Позиція інвестора
Український Інтернет відстає у своєму розвитку від Заходу й ряду азіатських країн на кілька років. Наявність успішної компанії з аналогічним сервісом на світовому ринку є для інвестора підтвердженням пропонованої концепції. Відсутність такого світового аналога або навмисне створення проекту врозріз світовій практиці створює додаткові ризики.
Висновки
• Вивчите світовий досвід перед ухваленням рішення про створення проекту.
• Запозичте концепції в компаній, що домоглися успіху.
• Учиться на чужих помилках (і за чужий рахунок).

Помилка №7 Мало досвіду в засновника

Помилка
Команда проекту складається з "учорашніх випускників", що не мають достатнього бізнес досвіду.
Позиція інвестора
Наявність у засновників проекту успішного бізнес досвіду мінімізує для інвестора ризики, пов'язані з помилками в операційному керуванні компанією. Інвестор не хоче "оплачувати" одержання досвіду.
Висновки
• Перед створенням власного бізнесу бажано одержати необхідний досвід ведення бізнесу (наприклад, працюючи за наймом).
• Залучіть до управління проекту людини з достатнім досвідом.

Помилка №8 Довгий пошук інвестицій

Помилка
Команда проекту довго перебуває на ринку капіталу, мечеться між інвесторами в надії одержати оцінку на кілька відсотків вище.
Позиція інвестора
Довгий пошук інвестицій не тільки підсилює підозри Інвестора в наявності в проекту "підводних каменів" й/або адекватності команди, але й змушує проект простоювати, тому що команда зосереджена на залученні інвестицій, а не на розвитку самого проекту - це зменшує ту конкурентну перевагу, якою володіє проект на самому початку.
Висновки
• Намагайтеся закривати інвестиційну угоду в розумний термін (6 місяців).
• Набагато більш важливо мати досвідченого й корисного партнера, а не того, хто дав кращу оцінку на ранній стадії (краще володіти 1% в Google, чим 90% у проваленому проекті).

Помилка №9 Нереалістичні очікування й оцінка

Помилка
Засновники проекту, що перебувають на досить ранній стадії, вимагають завищеної оцінки бізнесу, обґрунтовуючи її величезними перспективами проекту в найближчому майбутньому (ріст виторгу у вигляді графіка типу "хокейна ключка" і т.п.).
Позиція інвестора
Інвестори насторожено ставляться до подібних проектів, оскільки вони мають досить маленький запас міцності: у випадку невиконання бюджету проект зажадає нового фінансування, що може зіпсувати відносини між інвестором і засновниками (інвестор буде розчарований, що його очікування не виправдалися, а засновники в новому раунді одержать менш привабливу оцінку бізнесу).
Висновки
• Намагайтеся тверезо оцінювати можливі перспективи. Відштовхуйтеся від консервативного прогнозу розвитку проекту.
• Не вимагайте завищеної оцінки.

Помилка №10 Відсутність моделі монетизації

Помилка
Проект (іноді що вже перебуває на пізній стадії розвитку) демонструє гарні показники по всіх аспектах крім виторгу, тому що не має продуману модель монетизації.
Позиція інвестора
Інвестор сприймає проекти в першу чергу з погляду витягу прибутку зі створюваного бізнесу або від його наступного продажу. Проект не буде цікавий інвесторові, поки його не переконають у фінансовій вигоді від проекту.
Висновки
• Продумайте модель монетизації перед ухваленням рішення про запуск проекту.

Приклад: Яндекс

1. Великий обсяг цільового ринку.
2. Фокус на пошук із самого початку існування компанії. Додатковий функціонал був доданий на більше пізніх стадіях.
3. Фокус на російсько-мовний ринок.
4. Продукт був відразу виведений на ринок, після чого допрацьовувався й поліпшувався.
5. Засновники компанії мали найвищу технологічну експертизу.
6. Компанія має успішні аналоги на світовому ринку - Yahoo, Google.
7. Засновники компанії мали великий бізнес-досвід.
8. Але: спочатку не було моделі монетизації.

Приклад: Однокласники

1. Великий обсяг цільового ринку.
2. Первісний фокус на зрозумілу ідею ("знайди своїх однокласників").
3. Фокус на російсько-мовний ринок.
4. Проект був запущений з мінімальною функціональністю. Додатковий функціонал був доданий на більше пізніх стадіях.
5. Засновник компанії займався подібними проектами на попередньому місці роботи.
6. Компанія має кілька успішних аналогів на світовому ринку.
7. Засновник компанії мав бізнес досвід.

Правило №0 Довіряйте своєму партнерові

Якщо проект успішно одержав інвестиції, то тепер Інвестор стає Вашим Партнером, що так само, як і Ви, переживає за проект. Не варто думати, що партнер хоче одержати контроль над компанією або яким-небудь образом ущемити Вас у правах.
Позиція інвестора
Інвестор здійснює інвестиції в першу чергу не в проект, а команду, що стоїть за проектом. Він не зацікавлений самостійно займатися операційним управлінням компанії, тому проект без команди має набагато меншу цінність.
Висновки
• Повідомляйте своєму партнерові всю правду про положення справ у компанії. Виникаючі проблеми найчастіше простіше вирішити спільними зусиллями на ранній стадії.
• Прислухайтеся до думки партнера, оскільки з деяких питань він має більш широкий кругозір і досвід.
• Не жадайте від партнера занадто багато. Споконвічно Ви позиціювали себе як лідера проекту, тому партнер очікує від Вас "лідерського" поводження.

Автор: Дмитро Алимов,
Джерело: http://www.slideshare.net/heckfly/ru-net-at-business-angels-conference-1643156?src=embed

0 коммент.:

Дописати коментар